#рослини
У центрі острова Крит росте справжнє диво природи — оливкове дерево Вувес, якому, за оцінками, понад 2 000, а можливо й до 4 000 років. Воно могло бачити ще Піфагора чи Олександра Македонського, пережило зміни імперій, клімату і досі плодоносить.

Американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у колонці для Forbes розповідає, що секрет довголіття Вувеса — у його вегетативному (клональному) розмноженні. Його «корінь-мати» — підземна система, яка не лише живить, а й відновлює дерево. Навіть якщо стовбур згорить чи зламається — з кореня проросте новий пагін.

📍 Це ніби біологічна капсула часу: дерево, яке не просто виживає, а оновлюється.

Ба більше, його біохімія унікальна: антиоксиданти, білки, що реагують на стрес, і навіть власна олія з антимікробними властивостями — усе це захищає дерево зсередини. Саме тому його іноді називають символом «рослинного безсмертя».

Історичних джерел про саме це дерево та людей, які його вирощували протягом поколінь, збереглося замало. Втім, ось короткий перелік основних імперій і цивілізацій, які це оливкове дерево, ймовірно, пережило:

• Мінойський період (2700 до н.е. — 1100 до н.е.)
• Давньогрецька цивілізація (1200 до н.е. — 600 н.е.)
• Римська імперія — з 27 року до н.е. по 476 рік н.е. (у Західній Європі) та до 1453 року н.е. — якщо враховувати Східну Римську імперію, тобто Візантію.
• Візантійська імперія (395 н.е. — 1453 н.е.)

#рослини У центрі острова Крит росте справжнє диво природи — оливкове дерево Вувес, якому, за оцінками, понад 2 000, а можливо й до 4 000 років. Воно могло бачити ще Піфагора чи Олександра Македонського, пережило зміни імперій, клімату і досі плодоносить. Американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у колонці для Forbes розповідає, що секрет довголіття Вувеса — у його вегетативному (клональному) розмноженні. Його «корінь-мати» — підземна система, яка не лише живить, а й відновлює дерево. Навіть якщо стовбур згорить чи зламається — з кореня проросте новий пагін. 📍 Це ніби біологічна капсула часу: дерево, яке не просто виживає, а оновлюється. Ба більше, його біохімія унікальна: антиоксиданти, білки, що реагують на стрес, і навіть власна олія з антимікробними властивостями — усе це захищає дерево зсередини. Саме тому його іноді називають символом «рослинного безсмертя». Історичних джерел про саме це дерево та людей, які його вирощували протягом поколінь, збереглося замало. Втім, ось короткий перелік основних імперій і цивілізацій, які це оливкове дерево, ймовірно, пережило: • Мінойський період (2700 до н.е. — 1100 до н.е.) • Давньогрецька цивілізація (1200 до н.е. — 600 н.е.) • Римська імперія — з 27 року до н.е. по 476 рік н.е. (у Західній Європі) та до 1453 року н.е. — якщо враховувати Східну Римську імперію, тобто Візантію. • Візантійська імперія (395 н.е. — 1453 н.е.)
Love
1
51переглядів